![Kuinka paljon vesijäähdytin maksaa? Kuinka paljon vesijäähdytin maksaa?](https://i.answers-business.com/preview/business-and-finance/14139546-how-much-is-a-water-chiller-j.webp)
2025 Kirjoittaja: Stanley Ellington | [email protected]. Viimeksi muokattu: 2025-01-22 15:58
Vesi -jäähdytetty ruuvi ja rulla jäähdyttimen kustannukset vaihtelevat valmistajan, sijainnin ja teknologiavaihtoehtojen mukaan. Suurten valmistajien tekemä tutkimus osoittaa, että keskimääräiset kustannukset ovat noin 250–350 dollaria tonnilta. jäähdytin itse, kapasiteetista riippuen.
Tämän huomioon ottaen kuinka paljon jäähdytin käyttää vettä?
Oma uppoutuminen jäähdytin kuluttaa noin 30-35 gallonaa vettä jäähdyttää viiden gallonan erä. Mutta tilavuus vettä riippuu tehokkuudestasi jäähdytin . minulla oli tapana käyttää 3/8 25 jalkaa upottamalla jäähdytin ja käytin lisää vettä . Lähempänä 60-70 gallonaa.
Samoin, kuinka vesijäähdytteinen jäähdytin toimii? Tyypillinen vettä - jäähdytetty jäähdytin käyttää kiertolauhdutinta vettä alkaen a jäähdytys torni kylmäaineen kondensoimiseksi. A vettä - jäähdytetty jäähdytin sisältää kylmäainetta, joka riippuu tulevasta lauhduttimesta vettä lämpötila (ja virtausnopeus), joka toimii suhteessa ympäristön märkälämpötilaan.
Ihmiset kysyvät myös, kuinka paljon jäähdyttimet maksavat?
siellä ovat kahta tyyppiä jäähdyttimet : ilmajäähdytteinen ja vesijäähdytteinen. Ilmajäähdytetty jäähdyttimen kustannukset noin 700 dollaria tonnilta alle 150 tonnin ja 450 dollaria tonnilta tämän kapasiteetin yläpuolella. Vesijäähdytteinen jäähdyttimet ovat halvempi noin 400 dollaria tonnilta alle 400 tonnin ja 300 dollaria tonnilta sen jälkeen.
Mikä on jäähdyttimen tehokkuus?
Laskeminen tehokkuutta a jäähdytin on melko yksinkertainen. Se mitataan "COP", joka on lyhenne sanoista Coefficient Of Esitys . Kerroin esitys on vain suhde tuotteen tuottamasta jäähdytysvaikutuksesta jäähdytin verrattuna sähköenergian määrään, joka meni koneeseen tämän tuottamiseksi.
Suositeltava:
Kuinka paljon sementti maksaa per tonni?
![Kuinka paljon sementti maksaa per tonni? Kuinka paljon sementti maksaa per tonni?](https://i.answers-business.com/preview/business-and-finance/13811208-how-much-does-cement-cost-per-ton-j.webp)
Sementin hinnat vaihtelevat 85 dollarista 100 dollariin tonnilta paikallisista markkinoista riippuen, sanoo Stephenin analyytikko Trey Grooms
Kuinka paljon työvoima maksaa yritykselle?
![Kuinka paljon työvoima maksaa yritykselle? Kuinka paljon työvoima maksaa yritykselle?](https://i.answers-business.com/preview/business-and-finance/13811272-how-much-does-labor-cost-a-company-j.webp)
Työvoimakustannusten merkitys Tyypillisesti työvoimakustannusprosentit ovat keskimäärin 20-35 prosenttia bruttomyynnistä. Sopivat prosenttiosuudet vaihtelevat toimialoittain. Palveluyrityksen työntekijämäärä voi olla 50 prosenttia tai enemmän, mutta valmistajan on yleensä pidettävä luku alle 30 prosenttia
Kuinka paljon uber Orlandosta Tampaan maksaa?
![Kuinka paljon uber Orlandosta Tampaan maksaa? Kuinka paljon uber Orlandosta Tampaan maksaa?](https://i.answers-business.com/preview/business-and-finance/13812597-how-much-is-an-uber-from-orlando-to-tampa-j.webp)
Matkanjakoyhtiö Uber avasi torstaina UberHighway-palvelunsa Tampan ja Orlandon välillä ja tarjoaa matkan neljälle hintaan 99 dollaria. Jos saat kolme muuta ilmoittautumaan kyytiin, se on aika hyvä juttu. Mutta jos menet yksin, on halvempia bussivaihtoehtoja
Kuinka paljon 12 x 12 aidan rakentaminen maksaa?
![Kuinka paljon 12 x 12 aidan rakentaminen maksaa? Kuinka paljon 12 x 12 aidan rakentaminen maksaa?](https://i.answers-business.com/preview/business-and-finance/13815628-how-much-does-it-cost-to-build-a-12-by-12-shed-j.webp)
Kansalliset keskimääräiset kustannukset uuden katoksen rakentamisesta kiinteistöön voivat vaihdella 17–24 dollarista neliöjalkaa kohti uuden rakennuksen rakentamisen yhteydessä tai 1500–15 000 dollarissa valmiista projektista
Kuinka paljon tukiseinä maksaa per metri?
![Kuinka paljon tukiseinä maksaa per metri? Kuinka paljon tukiseinä maksaa per metri?](https://i.answers-business.com/preview/business-and-finance/13817426-how-much-does-a-retaining-wall-cost-per-metre-j.webp)
Voit maksaa missä tahansa 250–700 dollaria neliömetriltä tukiseinästä. Hintaluokan alimmalla tasolla 250–350 dollaria neliömetriltä käsiteltyä puuta (mäntyä) ja 550–700 dollaria neliömetriä kohti jalopuurautaisten ratapölkkyjen, hiekkakivilohkojen tai betonin osalta